Депресивните епизоди могат да бъдат леки, умерени или тежки. Симптомите включват:
- понижено настроение (дистимия)
- понижена действена или волева активност (хипобулия)
- забавен мисловен процес.
На практика, клиентите страдат от намалената или загубената способност да преживяват удоволствие, както и от промяна в интересите и концентрацията. Обикновено настъпва умора, дори и след минимални усилия. Сънят е нарушен, апетитът - намален. Отличава се с понижена самооценка и засилена неувереност в собствените способности. Либидото и телесното тегло се понижават.
Когнитивно-поведенческата терапия възниква от търсенията на създателя й Арън Бек да намери по-добро решение от психиатричните практики в лекуването на депресия. Самият той като психиатър си дава сметка, че промяната в начина на мислене, води до промяна в настроението и има по-устойчив резултат от медикаментите.
В днешно време, депресията остава психиатрична диагноза и в повечето случаи изисква консултация с лекар. Ясни са биохимичните промени в организма по време на депресивни епизоди и има безспорни практики, които по протокол препоръчват едновременно включване на рецепта и когнитивно-поведенческа терапия.
В първата сесия се прави оценка и формулировка на случая, обикновено работата отнема 12 сесии, които имат за цел да преминат от поведенческо активиране към когнитнивно реконструиране на дезадаптивните мисли.